Nasze sklepy:  twojegniazdka.pl

Zasilacz jest niezbędny do działania każdej taśmy LED. Bardzo rzadko zdarza się tak, że zasilacz jest do taśmy podłączony. Prawie zawsze trzeba zrobić to samemu lub wynająć do tego odpowiednią osobę. W poniższym poradniku dowiesz się jak prawidłowo połączyć taśmę LED z zasilaczem oraz czego unikać.

 

Przy samodzielnym lutowaniu taśmy LED najważniejsze są podstawy oraz zachowanie względów bezpieczeństwa. Mianowicie:

-    pamiętajmy o wyłączeniu zasilania w czasie lutowania (od strony 230 V AC),

-    temperatura grota powinna mieścić się pomiędzy 320 a 380º,

-    do długości taśmy należy dobrać odpowiedniej mocy zasilacz LED (z około 15% zapasem),

-    należy robić przerwy między lutowaniem sąsiednich punktów na ostygnięcie,

-    stosowanie topników chemicznych ułatwia lutowanie (np. RF800),

-    jeśli taśmy LED wklejamy do profili aluminiowych lub na inne metalowe podłoże, najpierw należy lutować, a później wklejać.

 

Lutowanie

 

Potrzebujemy lutownicę, cynę, taśmę LED oraz zasilacz wraz z przewodami.

Jeśli posiadasz zasilacz LED z wtyczką (np. 24W):

 

Taśma LED zawiera dwa punkty lutownicze (+ i -). Nanosimy na nie cynę. Odcinamy wtyczkę z zasilacza LED. Zdejmujemy izolację z przewodu (tylko kilka mm). Lutujemy jeden z tych przewodów (najczęściej czerwony) do punktu lutowniczego „+” na taśmie LED. Drugi zaś (zazwyczaj czarny) do punktu lutowniczego „-” na taśmie LED.
Jeśli okaże się, że przewód ma inne kolory taśma nie ulegnie uszkodzeniu, jeśli po zlutowaniu taśma nie działa, należy po prostu zamienić przewody.

 

Jeśli posiadasz zasilacz LED instalacyjny (40W i więcej):

 

Taśma LED zawiera dwa punkty lutownicze (+ i -). Nanosimy na nie cynę. Następnie należy z obu stron przewodu zdjąć izolację. Jeden z przewodów lutujemy z zasilacza do punktu lutowniczego „+” na taśmie LED - zazwyczaj jest to kolor brązowy. Drugi przewód (często niebieski), w ten sam sposób lutujemy do punktu lutowniczego c na taśmie LED. Dokładnie to samo należy zrobić z drugą stroną przewodu brązowy przewód „+” lutujemy z łącznikiem na zasilaczu „+”, a niebieski „-” z łącznikiem na zasilaczu „-”.

Jeśli okaże się, że przewód ma inne kolory taśma nie ulegnie uszkodzeniu, jeśli po zlutowaniu taśma nie działa, należy po prostu zamienić przewody.

 

Przekroje przewodów

 

Jednokolorowe taśmy LED 12V wymagają przewodów dwużyłowych 2×0,5mm2, a taśmy LED RGB 12V – czterożyłowych 4×0,25 mm2.

 

Jakie są skutki złego dobrania przekroju przewodów?

 

Otóż w przypadku gdy przekrój przewodów jest zbyt mały, pełne napięcie nie jest w stanie dotrzeć do odbiornika. Jeśli nie dostarczamy pełnego napięcia to diody LED będą słabiej świecić, a w przypadku takiego rodzaju oświetlenia, ze względu na mocno nieliniową charakterystykę jasności, jest to bardzo widoczne. Natomiast jeśli występować będą spadki napięcia na przewodach, spowoduje to nie tylko stratę mocy, ale także grzanie przewodów - co w efekcie, w ekstremalnych sytuacjach może prowadzić do zwarcia czy pożaru. Przez takie skoki również znacznie traci się moc oraz obniża sprawność oświetlenia LED, co mija się z celem biorąc pod uwagę główne zastosowanie żarówek LED, jakim jest oszczędność.

 

Zatem prąd, który płynie w obwodzie jest najważniejszym czynnikiem doboru przekroju przewodów, zależy bezpośrednio od napięcia zasilania. Trzeba zwróć uwagę na to, iż na przykład przewód dobrany prawidłowo dla 300 V będzie zbyt cienki dla 20 V.

 

Czego unikać w całym procesie lutowania?

 

Po pierwsze należy zwracać uwagę na to, by przekrój przewodów nie był zbyt mały. Po drugie koniecznie postarać się o uziemienie i odpowiednie połączenie. Najlepiej unikać zasilaczy z transformatorami.

 

Podsumowując, cały proces lutowania wydaje się dosyć prosty i nieszkodliwy. Jeśli masz na tyle chęci majsterkowicza, nie powinno sprawić to problemu. Pamiętajmy jednak o najważniejszych kwestiach bezpieczeństwa oraz niezwykle istotnej rzeczy, jaką jest nie tylko dobranie odpowiednich przewodów, ale także dobranie odpowiednich mocy zasilacza do taśmy LED. Nieprawidłowe dobranie tych mocy może poskutkować skróconą żywotnością lub uszkodzeniem.

 

 


©  Eelektryka.com 2024    projekt i realizacja: liczi.pl