Przekaźniki czasowe służą do sterowania czasowego w układach automatyki przemysłowej i domowej (np.: wentylacji, ogrzewania, oświetlenia, sygnalizacji, itp).
Funkcje:
*OPÓŹNIONE WYŁĄCZENIE (A) Do czasu załączenia przekaźnika styki pozostają w pozycji 8-7 i 11-10. Po podaniu napięcia zasilającego styki zostają przełączone w pozycję 8-9 i 11-12 i następuje odmierzanie nastawionego czasu pracy t. Po odmierzeniu czasu t styki powracają do pozycji 8-7 i 11-10. Ponowna realizacja trybu pracy przekaźnika możliwa jest po odłączeniu napięcia zasilającego i ponownym jego załączeniu.
*OPÓŹNIONE ZAŁĄCZENIE (B) Przed i po podaniu napięcia zasilającego styki pozostają w pozycji 8-7 i 11-10 i następuje odmierzanie nastawionego czasu pracy t. Po odmierzeniu czasu t następuje przełączenie styków w pozycję 8-9 i 11-12. Ponowna realizacja trybu pracy przekaźnika możliwa jest po odłączeniu napięcia zasilającego i ponownym jego załączeniu.
*OPÓŹNIONE WYŁĄCZENIE - CYKLICZNIE (C) Tryb pracy opóźnionego wyłączania realizowany cyklicznie w jednakowych odstępach ustawianego czasu pracy i przerwy.
*OPÓŹNIONE ZAŁĄCZENIE - CYKLICZNIE (D) Tryb pracy opóźnionego załączania realizowany cyklicznie w jednakowych odstępach ustawianego czasu pracy i przerwy.
Uwaga! Przy włączonym zasilaniu układ nie reaguje na zmianę nastaw zakresu czasowego. Praca z nowo ustawionym zakresem czasu następuje po wyłączeniu i powtórnym włączeniu zasilania. Przy włączonym zasilaniu w ustawionym zakresie czasowym możliwa jest płynna regulacja czasu w zakresie wartości nastawy czasu.