Rozłącznik izolacyjny to element aparatury modułowej, który ma dwie funkcje do spełnienia. Przede wszystkim przewodzi on prąd w warunkach znamionowych, a także podczas przeciążeń, zwarć czy innych awarii. Jednak może to robić tylko przez określony czas. Ponadto rozłącza obwód on w warunkach znamionowych oraz przeciążeniowych. Kolejnym jego zadaniem jest izolowanie obwodu, a więc zapewnienie bezpiecznej pracy podczas obsługi urządzeń i sieci. Rozłączniki takie stosuje się w rozdzielniach do odłączania napięcia od wszystkich obwodów. Jest to bowiem główny wyłącznik awaryjny.
Charakterystyka wspólna serii:
Seria rozłączników izolacyjnych Ex9BI przeznaczona jest do szerokiej gamy aplikacji. Urządzenia te łączą w sobie jednocześnie funkcję aparatu manewrowego, mogącego rozłączać obwody pod obciążeniem, również w stanie zakłócenia oraz spełniających funkcję izolacyjną. Są dostępne w wersjach od 1 do 4 biegunów. Szerokość 1 modułu odpowiada 1 biegunowi.
Innowacją jest możliwość montażu akcesoriów do rozłączników Ex9BI. Co ważne, są one identyczne z tymi, które można montować do standardowych wyłączników nadprądowych Ex9BN(H), w tym: styki pomocnicze typu AX – odwzorowujące stan rozłącznika, styki pomocnicze zadziałania typu AL – informujące o automatycznym zadziałaniu rozłącznika poprzez wyzwolenie zdalne wyzwalaczem napięciowym; wyzwalacze wzrostowe SHT – które po podaniu napięcia o odpowiedniej wartości wyzwalają rozłącznik, wyzwalacze podnapięciowe UVT – które muszą w stanie normalnym być zasilone napięciem o odpowiedniej wartości, natomiast po jego odjęciu wyzwalają rozłącznik, wyzwalacze nadnapięciowe OVT – które w stanie normalnym muszą być zasilone napięciem o odpowiedniej wartości, natomiast po przekroczeniu jego maksymalnej dozwolonej wartości wyzwalają rozłącznik.
Cechy wspólne serii:
- Szeroki wybór akcesoriów
- Prąd znamionowy do 63 A
- Napięcie znamionowe łączeniowe 230/400 V AC
- Prąd znamionowy krótkotrwały wytrzymywany Icw = 1 kA, 1 s
- Wykonanie zgodne z IEC / EN 60947-3
- Wersje od 1 do 4 biegunów