Kategorie
Menu

Kategorie

Filtry

Dostępność

Blok rozdzielczy Hager

Blok rozdzielczy wielobiegunowy (wielotorowy) pełni taką samą funkcję jak blok pojedynczy, ale służy do podłączenia i rozgałęzienia kliku obwodów. Na przykład do 3-biegunowego (inaczej 3-polowego) bloku rozdzielczego podłącza się zasilanie 3-fazowe, a następnie poszczególne fazy są rozdzielane na mniejsze obwody. Zazwyczaj składa się on z podstawy wykonanej z tworzywa sztucznego, będącego izolatorem i umieszczonych na niej równolegle listew (inaczej szyn) otworowanych, wyposażonych w zaciski przyłączeniowe. Taki blok może być wyposażony w górną osłonę z przejrzystego tworzywa sztucznego, przez którą jest widoczne podłączenie poszczególnych obwodów.

Blok rozdzielczy łączeniowy mostek

Bloki rozdzielcze można również podzielić w kategorii dopuszczalnej obciążalności. Dobiera się je odpowiednio do wartości prądu znamionowego obwodu zasilającego. Przykładowy blok może być przystosowany do obciążenia prądem o wartości 160A, 250A itd. Im większy prąd znamionowy, tym większy przekrój przewodu zasilającego oraz większy przekrój listwy rozgałęźnej a co za tym idzie większe gabaryty. Większa obciążalność ma też wpływ na zwiększoną ilość zacisków odgałęźnych.

Przeważająca większość bloków rozdzielczych jest wyposażona w zaciski kablowe śrubowe. Oznacza to, że listwa rozdzielcza jest wyposażona w śruby, którymi poprzez dokręcenie dociska się przewód do powierzchni przewodzącej. W celu zapewnienia najlepszej jakości połączenia, przewód wielodrutowy (tzw. „linkę”) można zakończyć końcówką kablową. W przypadku przewodów wielodrutowych można też zastosować blok rozdzielczy z zaciskami sprężynowymi, które równomiernie dociskają poszczególne druty do powierzchni przewodzącej.

Bloki rozdzielcze 

Produktów : 13

Blok rozdzielczy

Jednym z ważniejszych zagadnień w energetyce i automatyce jest technika połączenia i rozprowadzenia poszczególnych obwodów elektrycznych. Dlatego w rozdzielnicach elektrycznych stosuje się różnego rodzaju osprzęt służący do bezpiecznego i zarazem estetycznego połączenia przewodów. Jednym z częściej stosowanych rozwiązań są bloki rozdzielcze. Jak sama nazwa wskazuje, blok rozdzielczy (lub inaczej blok dystrybucyjny) służy do rozdzielenia obwodu elektrycznego na kilka innych.

Blok rozdzielczy Legrand

Bloki rozdzielcze są powszechnie dostępne w stacjonarnych lub internetowych sklepach elektrycznych. Bloki rozdzielcze można podzielić w kilku kategoriach: Jednobiegunowe lub wielobiegunowe - Pojedynczy blok rozdzielczy (inaczej jednobiegunowy lub jednotorowy) składa się z kliku zacisków, czyli miejsc, w których umieszcza się odizolowany koniec przewodu elektrycznego. Jeden zacisk służy do podłączenia przewodu zasilającego i zazwyczaj ma większą średnicę niż pozostałe. Do pozostałych zacisków można podłączyć przewody, którymi będą zasilane poszczególne obwody. Zazwyczaj są one doprowadzane do aparatów zabezpieczających dany obwód (wyłączników nadprądowych lub różnicowoprądowych). Oczywiście zaciski są odpowiednio zaizolowane, żeby ochronić przed porażeniem prądem elektrycznym lub zwarciem.

©  Eelektryka.com 2020    projekt i realizacja: liczi.pl