Kategorie
Menu

Kategorie

Czym kierować się w wyborze termostatu?

Wybierając odpowiedni termostat dla swoich potrzeb należy zwrócić uwagę na to do jakiego systemu ogrzewania go wykorzystamy. Aby skutecznie i prawidłowo  ustawić temperaturę w pomieszczeniu, gdzie jest ogrzewanie centralne można wybrać jeden z trzech rodzajów termostatów:

  • termostaty grzejnikowe - montowane są bezpośrednio do grzejnika, co pozwala w łatwy sposób regulować temperaturę każdego pomieszczenia. Mogą mieć wbudowany lub zdalny czujnik.
  • regulatory wyposażone w czujniki zewnętrzne - czujnik montowany jest na zewnątrz budynku. W zależności od temperatury powietrza czujnik steruje regulatorem i dostosowuje odpowiednio temperaturę wody, która przepływa przez instalację centralnego ogrzewania.
  • termostaty ręczne i programowalne - ich zadaniem jest mierzenie oraz utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu. Włączają lub wyłączają system grzewczy w zależności od tego jaka temperatura jest zaprogramowana a jaka panuje rzeczywiście w pomieszczeniu.

Termostat pokojowy

Kolejnym aspektem przy wyborze odpowiedniego termostatu jest zwrócenie uwagi na to czy jest on mechaniczny czy elektroniczny.

Termostat mechaniczny  ze względu na jego nieskomplikowaną budowę jest zazwyczaj tańszy. Steruje on natomiast układem grzewczym z nieco mniejszą dokładnością. Czas między włączeniem oraz wyłączeniem grzejników za jego pośrednictwem to od około 10 do 20 minut.  Jego zaletą na pewno będzie prosta obsługa oraz cena. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że jest on mniej wytrzymały i nieprogramowalny.

Termostat elektroniczny jest zdecydowanie dokładniejszy oraz droższy. Niewątpliwą zaletą jego jest możliwość programowania, wytrzymałość oraz dużo dostępnych opcji obsługi oraz znaczne obniżenie kosztów energii. Czas między włączeniem oraz wyłączeniem grzejników za jego pośrednictwem wynosi niespełna minutę.

Termostaty 

Produktów : 11

Termostat

Termostat jest urządzeniem utrzymującym "-stat") zadaną temperaturę  ("termo-") dzięki określonemu działaniu na układ grzewczy. Pracujący termostat analizuje oraz porównuje aktualną temperaturę, jaka jest w pomieszczeniu z temperaturą ustawioną przez użytkownika i kompensuje ją poprzez odpowiednie działanie. Cieszące się największą popularnością termostaty opierają się na prostej zasadzie działania włączania oraz wyłączania elementów grzejnych układu. W większości układów sterowanie tego typu sprawdza się najlepiej. Termostaty pokojowe są przykładem tego typu regulatora, są one urządzeniami, które cieszą się ogromną popularnością użytkowania w życiu codziennym wielu gospodarstw domowych. Wygoda oraz łatwa obsługa jest niewątpliwą zaletą tych urządzeń.

Dlaczego korzystamy z termostatów?

W przypadku ogrzewania centralnego niezwykle istotną rolę odgrywa możliwość regulacji temperatury, nie tylko w celu podniesienia własnego komfortu, ale także takie działanie pozwala na zmniejszenie zużycia energii, dzięki czemu można zaoszczędzić pieniądze.Termostaty to urządzenia bardzo przydatne w każdej instalacji grzewczej. Pozwalają one bowiem na ustawienie optymalnej temperatury w pomieszczeniu i w efekcie wykorzystywana jest tylko taka ilość energii, która faktycznie jest potrzebna. Ponadto posiadanie termostatu umożliwia ustawienie określonej temperatury na kilka dni, oraz ustawieniu różnej temperatury w określonym czasie. Pozwala to na duże oszczędności w zużyciu energii.

©  Eelektryka.com 2020    projekt i realizacja: liczi.pl