Kategorie
Menu

Kategorie

Filtry

Dostępność

Bezpieczniki domowe

Bezpieczniki spełniają bardzo ważną rolę w każdej domowej instalacji elektrycznej. Bezpieczniki dbają o to, aby cała instalacja działała sprawnie, a w przypadku nieprawidłowego działania, użytkownik jest o tym poinformowany. Bezpieczniki zabezpieczają sieć przed przepięciami, porażeniem prądem oraz przed zwarciem. Urządzenia podłączone do sieci są chronione.

Dzięki temu nie ulegają uszkodzeniu, gdy dojdzie do zakłócenia pracy instalacji elektrycznej. Natychmiast zostaje odcięte zasilanie i bezpieczniki wyłączają prąd w danym obwodzie. Dlatego też na pewno nie dojdzie do sytuacji, w której urządzenie podpięte do sieci spłonie czy zniszczy się w wyniku nieprawidłowego działania instalacji elektrycznej.

Bezpieczniki 

Produktów : 25

Bezpiecznik topikowy

Bezpieczniki to elementy powszechnie wykorzystywane w praktycznie każdej instalacji elektrycznej. Chronią obwody elektryczne, urządzenia w nich występujące, a także osoby korzystające z danej sieci elektrycznej przed skutkami nieprawidłowego działania instalacji elektrycznej. Dzięki temu użytkownik nie jest narażony na porażenie prądem. Nie występują również zwarcia czy pożary instalacji elektrycznej lub podpiętych do niej urządzeń.

Bezpiecznik automatyczny

Dostępnych jest kilka rodzajów bezpiecznych. Najpowszechniejsze to:
•    przeciążeniowe – przerywają obwód elektryczny, gdy dojdzie do przekroczenia w przewodzie określonego natężenia prądu,
•    przeciwprzepięciowe – ochraniają urządzenia przed przepięciem występującym w danej sieci,
•    przeciw asymetrii – są w stanie ochronić urządzenia wielofazowe przed zanikiem jednej z faz prądu trójfazowego,
•    przeciwporażeniowe – zapobiegają występowaniu porażeń prądem osób, które zarządzają daną siecią,
•    termiczne – zabezpieczają obwód poprzez zwiększenie temperatury elementu czynnego bezpiecznika. Mogą one występować w różnej formie i mieć różną konstrukcję, zależną od sposobu działania. Dostępne są bezpieczniki topikowe, które wykonuje się z drutu. Przetapia się on przy określonym natężeniu prądu. Bezpieczniki metaliczne rozłączają obwód w wyniku zmiany kształtu podgrzanej blaszki. Natomiast bezpieczniki termistorowe są wykonywane z termistorów. Zwiększają one opór przy wzroście temperatury.

©  Eelektryka.com 2020    projekt i realizacja: liczi.pl