Kategorie
Menu

Kategorie

Filtry

Dostępność

Łączniki schodowe

Łączniki schodowe nie różnią się wiele od standardowych łączników. To, co je wyróżnia to ich zastosowanie. Łączniki schodowe stosuje się tam, gdzie trzeba sterować jednym źródłem światła z wielu miejsc. Łączą się ze sobą w system, który składa się ze źródła światła oraz co najmniej dwóch przełączników w różnych miejscach. Warto wspomnieć, że jest możliwość dodatkowo montażu między nimi jednego lub kilku przełączników krzyżowych, co daje nam kontrole nad światłem z kolejnych miejsc. Przełączniki schodowe również występują jako pojedyncze i podwójne. Stosuje się je najczęściej w dwupiętrowych domach osobowych. Dwa łączniki znajdują się wtedy na różnych kondygnacjach. Znajdziemy je także w dużych pomieszczeniach (najczęściej biurowych), długich korytarzach (na przykład hotelowych) lub w instalacjach w piwnicach i na strychach.

Przyciski dzwonkowe

Przyciski dzwonkowe z wyglądu niekiedy wyglądają dokładnie tak samo, jak zwykłe łączniki, jednak różnią się nieco konstrukcyjnie. Znajdująca się wewnątrz sprężyna odbija przycisk zaraz po jego naciśnięciu i dzięki temu umożliwia chwilową zmianę stanu obwodu. Przyciski dzwonkowe stosuje się najczęściej do dzwonków, ale i one mogą być wykorzystywane w instalacjach świetlnych. Możemy je znaleźć na przykład na klatkach schodowych bloków mieszkalnych. Dostosowany jest do pracy przy natężeniu 10 A i napięciu 250 V.

Timex Turkus - natynkowe 

Produktów : 9

Gniazdka elektryczne

Gniazda są nieodłącznym elementem instalacji elektrycznej. Umożliwiają nam bezpieczny pobór prądu z sieci dla naszych urządzeń. W Polsce stosuje się najczęściej gniazda typu E oraz typu C w starych zabudowaniach. Typ C charakteryzuje się brakiem bolca uziemiającego, przez co podpinanie do niego, współczesnego urządzenia może być niebezpieczne dla użytkownika. Obecnie jednak częściej stosuje się gniazda typu E. Posiadają one dwa otwory na przewód fazowy i neutralny, oraz bolec uziemiający. Do tego rodzaju gniazda nie podłączymy wtyku C, a to ze względu na brak w nim otworu na bolec uziemiający. Wtyk F również jest niekompatybilny z gniazdami typu E, ze względu na inny profil wtyku oraz zastosowanie blaszek dla uziemienia ochronnego po bokach i pozbawienie wtyku otworu na bolec. Gniazda typu E są dostosowane do obciążenia 16 A przy napięciu zmiennym 250 V. Oba typy gniazd występują w obudowach z jednym lub dwoma gniazdami. Możemy również wyróżnić gniazda podtynkowe, wtynkowe i natynkowe. Gniazda elektryczne muszą być trwałe i spełniać wszelkie wymogi bezpieczeństwa.

Łączniki elektryczne

Łączniki w instalacjach elektrycznych służą do łączenia i rozłączania obwodów w celu załączenia lub wyłączenia prądu w instalacji elektrycznej. Stosuje się je głównie w instalacjach oświetleniowych. Działają na zasadzie przełącznika, dzięki czemu z łatwością możemy przełączać pomiędzy dwoma stanami napięcia. Łączniki osadzone są w wytrzymałych obudowach i montowane są jako łączniki podtynkowe, wtynkowe i natynkowe. Przełączanie pomiędzy obydwoma stanami umożliwiają duże i wygodne klawisze, wykonane najczęściej z tworzywa sztucznego. Przełączniki występują najczęściej w dwóch wariantach obudów, są to przełączniki pojedyncze i podwójne. Różnią się między sobą ilością klawiszy. Są dostosowane pod prąd znamionowy 10 A i napięcie 250 V.

©  Eelektryka.com 2020    projekt i realizacja: liczi.pl