Kategorie
Menu

Kategorie

Filtry

Dostępność

Producent

Automat zmierzchowy - Zastosowanie

Automaty zmierzchowe są najczęściej wykorzystywane do oświetlenia terenu wokół domu, chodników, alejek, czy aranżacji ogrodowych. Mają za zadanie zapewnienie bezpieczeństwa, a także wzmacniają walory estetyczne, gdyż pięknie oświetlony ogród to marzenie niejednego miłośnika przyrody. Automaty mogą również stanowić system zabezpieczeń, jako uzupełnienie monitoringu. Czujniki zmierzchowe często instalowany są pod garażami i na parkingach, a także oświetlają witryny sklepowe. 

Popularne modele automatów zmierzchowych

  • Czujnik zmierzchowy z sondą ma zainstalowany wyłącznik na zewnętrznej puszce. Posiada on długi kabel przyłączeniowy, co umożliwia podłączone w miejscu oddalonym nawet o kilkanaście metrów. Tego rodzaju automat posiada możliwość opóźniania włączenia instalacji, dzięki zamontowanemu specjalnemu mechanizmowi. Pozwala to na dostosowanie oświetlenia do indywidualnych potrzeb użytkownika. 
  • Wyłącznik zmierzchowy z podstawowym czujnikiem. Tego typu urządzenie wyposażone jest w światłoczuły czujnik, który reaguje na zmianę natężenia światła. Jest on montowany w podłożu za pomocą specjalnych wkrętów. Zazwyczaj nie posiada on opóźniacza czasowego, choć lepszej jakości urządzenia mają już taką funkcję.
  • Automat zmierzchowy z zegarem, to bardzo popularne urządzenie wśród użytkowników, ponieważ pozwala na płynną regulację pracy oświetlenia. Dzięki wbudowanemu timerowi, możemy ustawić godzinę, od której automat zacznie mierzyć natężenie oświetlenia. Istnieje możliwość włączenia lub wyłączenia oświetlenia o określonej godzinie, można go zatem dopasować do pory roku lub osobistych potrzeb.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Wybierając odpowiedni automat zmierzchowy warto zwrócić uwagę na parametry, które zapewniają właściwą pracę urządzenia. Jednym z takich parametrów jest wartość natężenia światła, które spowoduje włączenie bądź wyłączenie oświetlenia. Są czujniki, których czułość wynosi 2 000 lx, ale są też i takie, które osiągają czułość 15 000 lx. Istotny jest również opóźniacz czasowy, zazwyczaj jest on 15-30 sekundowy. Oczywiście trzeba uważać na ceny. Nie zawsze najdroższy oznacza najlepszy, a już na pewno niekoniecznie spełniający nasze wymagania. Dlatego najlepiej poradzić się specjalisty i wybrać taki, który będzie najodpowiedniejszy.

Automaty zmierzchowe 

Produktów : 14

Automat zmierzchowy to przydatne urządzenie, które dzięki wmontowanemu czujnikowi włącza i wyłącza się samoczynnie. Urządzenie składa się z dwóch podstawowych elementów: czujnika zmierzchu oraz sondy oświetleniowej. Czujnik zmierzchu mierzy natężenie światła słonecznego. Przy określonych parametrach wysyła on impuls do jednostki centralnej, która jest odpowiedzialna za włączenie oświetlenia. Sonda oświetleniowa z kolei to część układu elektrycznego, która odpowiedzialna jest za pomiar impedancji (zależność między natężeniem prądu, a napięciem w obwodach prądu przemiennego) na poszczególnych fragmentach pętli.

Instalacja automatu zmierzchowego

Instalacja automatu zmierzchowego nie jest skomplikowana. Większość urządzeń posiada montaż na szynę lub montaż natynkowy. Istotne jest, aby czujnik umieścić w miejscu, które jest dobrze oświetlone, światło bowiem sterowane jest pod wpływem impulsu świetlnego. Automatyczne uruchomienie światła następuje tuż po zapadnięciu zmroku, a jego wyłączenie, zaraz po pojawieniu się porannych promieni słonecznych. 

©  Eelektryka.com 2020    projekt i realizacja: liczi.pl