Kategorie
Menu

Kategorie

Filtry

Dostępność

Jakie są rodzaje przekaźników?

Bardzo istotnym parametrem podczas zakupu przekaźnika są rodzaje styków. Na rynku dostępne są dwa podstawowe typy: styki zwierne "T" i styki rozwierne "R". Jak sama nazwa wskazuje, przy stykach zwiernych następuje zamknięcie przy działaniu kotwicy, a przy stykach rozwiernych jej otwarcie. Istotnym parametrem podczas doboru przekaźnika są również wartości, które znajdują sie na wejściu do przekaźnika oraz te, które przekaźnik może nadać na kolejny element automatyki lub bezpośrednio wykonać działanie poprzez np. włączenie danego urządzenia, zgaszenie żarówki, uruchomienie silnika itd. Dla dobrego doboru należy również uwzględnić miejsce montażu i warunki pracy przekaźnika. Może to być montaż w puszce czy na szynie montażowej

Funkcje przekaźników czasowych

Najważniejszą funkcją przekaźników jest włączanie i wyłączanie - tj. sterowanie sygnałem w określonym czasie pod wpływem określonych parametrów. Jeden przekaźnik może być dwufunkcyjny albo wielofunkcyjny, w zależności od poziomu skomplikowania. Istnieją również przekaźniki najnowszych generacji, ze zintegrowanym panelem sterującym, które są łatwe w konfigurowaniu i parametryzacji. W wybranej kategorii znajdują się również przekaźniki służące do opóźnionego wyłączania, tj. w których skok impulsu jest oddalony w czasie.

Przekaźniki czasowe mają określoną żywotność, dlatego w trakcie doboru przekaźnika, należy również zwrócić uwagę na częstotliwość włączania. Jak każde urządzenie elektroniczne, nie może zostać doprowadzony do przegrzania, co może wpłynąć na jego trwałość podczas pracy. Każdy przekaźnik posiada dane, które ściśle określają ilość cykli oraz temperaturę pracy.

Odpowiednio dobrany i ustawiony przekaźnik będzie dobrze współpracował z układami automatyki domowej i przemysłowej. Bardzo dobry przykładem zastosowania przekaźnika są np. zmywarki czy pralki, w których można samodzielnie ustawić czas, po którym rozpocznie się proces mycia bądź prania, w zależności od potrzeb użytkownika. Przekaźnik czasowy to konieczny element każdego urządzenia.

Przekaźniki czasowe 

Produktów : 22

Przekaźniki czasowe - co to jest?

Przekaźnik czasowy to elementy, które znajdują się w większości instalacji automatyki domowej i przemysłowej. Odgrywają one szczególną rolę w instalacjach wentylacji, oświetlenia, ogrzewania, klimatyzacji czy sygnalizacji. Przekaźnik czasowy otrzymuje pewien określony sygnał, zwany wartością wejściową, pod wpływem którego dokonuje skokowej zmiany wartości sygnału wyjściowego i utrzymuje ją przez określony w przekaźniku czas. Najczęściej wartością wejściową i wyjściową są takie parametry jak ciśnienie, temperatura, natężenie prądu elektrycznego.

Do czego używa się przekaźników czasowych?

Jeśli pod wpływem temperatury należy dokonać ochłodzenia pomieszczenia i ma to trwać ściśle określony czas, a niekoniecznie spadek temperatury do niższego poziomu, należy zastosować przekaźnik czasowy. Kolejnym przykładem mogą być przemysłowe systemy dozowania substancji chemicznych. Jeśli w trakcie procesu produkcyjnego należy dozować określoną substancję, to znacznie tańszym rozwiązaniem jest dozowanie pod wpływem jednego impulsu przez określony czas, niż wielokrotne badanie stężenia danej substancji.

©  Eelektryka.com 2020    projekt i realizacja: liczi.pl