Kategorie
Menu

Kategorie

Filtry

Dostępność

Rodzaje systemów sterujących

Dynamiczny rozwój technologii sprawił, że systemy te mogą zastąpić ręcznie do tej pory wykonywanie następujących czynności:

  • otwieranie i zamykanie bram wjazdowych oraz garażowych
  • otwieranie drzwi i furtki
  • otwieranie i zamykanie rolet okiennych i drzwiowych
  • włączanie i wyłączanie zasilania i oświetlenia
  • odsłanianie i zasłanianie rolet zarówno okiennych jak i drzwiowych

Ponadto są wykorzystywane do kontroli czujnika głębokości, odległości, czy braku cieczy, monitorowania zużycia wody, ogrzewania oraz prądu.

Sterowniki rolet

Sterowniki służą do sterowania roletami, bramami lub innymi obiektami napędzanymi silnikiem elektrycznym prądu stałego. Jest on zasilany napięciem 12V lub 24V dzięki włącznikom chwilowym (np. dzwonkowym). Zasilanie sterownika często sygnalizowane jest lampką LED. Mogą to być sterowniki roletowe jedno lub dwuprzyciskowe na szynę lub do puszki 230V. Powinny być zaopatrzone w certyfikaty CE i zapewniać dwuletnią gwarancję producenta.

Odbiorniki Wifi

Aby moduły sterujące działały zdalnie, niezbędne jest zainstalowanie odbiorników wifi. Dzięki temu nie jest konieczne zaopatrywanie się w kosztowne kontrolery automatyki budowlanej. Są to niewielkie, bezprzewodowe urządzenia produkowane z tworzywa sztucznego. Zarówno sterowniki natynkowe, jak i podtynkowe podłączane  są dzięki zaciskom gwintowym. Dobrej jakości odbiorniki powinna obejmować - tak jak w przypadku sterowników dwuletnia gwarancja, a ich jakość potwierdzać certyfikaty CE i RoHS.

Moduły sterujące 

Produktów : 28

Sterowniki rolet przeznaczone są do sterowania rolet (góra-dół) lub innych obiektów (np. bramy) napędzanych silnikiem elektrycznym jednofazowym prądu zmiennego za pomocą włączników chwilowych (np. dzwonkowych). Sterownik może pracować jako urządzenie samodzielne (przeznaczone do otwierania/zamykania jednej rolety), jak również możliwe jest łączenie sterowników w grupy umożliwiające centralne sterowanie wieloma roletami.

Automatyka budowlana to systemy, które sterują oświetleniem, ogrzewaniem, bramami i furtkami, a ostatnio również roletami lub żaluzjami. Bez względu na to, gdzie w danej chwili znajduje się właściciel budynku, może on dowolnie zaprogramować i kontrolować to, co dzieje się w jego domu lub firmie. Rynek elektroniczny oferuje obecnie rozwiązania zarówno dla indywidualnego konsumenta, jak i dla zakładów przemysłowych. W przypadku tych pierwszych, są to systemy proste, łatwe w obsłudze, ale też z pewnością mniej efektywne. Systemy stosowane w automatyce przemysłowej, takie jak sterowniki i przekaźniki programowalne muszą być montowane i obsługiwane przez osoby o dużej wiedzy w tym temacie, gdyż są one zdecydowanie bardziej skomplikowane, a przy tym bardzo użyteczne.

Zalety modułów sterujących

Moduły sterujące to niewątpliwie nowoczesna technologia, która pozwala na utrzymywanie zdalnej kontroli nad budynkiem. Jedną z głównych zalet takiego rozwiązania jest energooszczędność w przypadku modułu dedykowanego do ogrzewania bądź oświetlenia. Ponadto w przypadku niepewności, czy aby na pewno piekarnik lub żelazko zostało przed wyjściem wyłączone, można to w każdej chwili sprawdzić, poprzez aplikację zainstalowaną w smartfonie lub tablecie. Automatyka to również duża oszczędność czasu. Bieganie od pokoju do pokoju i zasłanianie każdej rolety osobno, pochłania dużo czasu i energii. Z kolei rano, kiedy czas nagli, poświęcenie kilkunastu, czy kilkudziesięciu minut nad odsłonięcie wszystkich okien, stanowi nie lada wyzwanie. Sterownik do rolet lub żaluzji może pracować zarówno samodzielnie, jak i grupowo, łącząc daną liczbę sterowników w jeden. Centralne sterowanie wieloma roletami, to bardzo duże ułatwienie dla dużych budynków. 

©  Eelektryka.com 2020    projekt i realizacja: liczi.pl