Kategorie
Menu

Kategorie

Listwy przepięciowe

Jeśli chodzi o gniazda stosowane standardowo na rynku polskim, to można rozróżnić wśród nich gniazda z uziemieniem i bez uziemienia. Gniazda z uziemieniem (tzw. z bolcem) są stosowane do zasilania urządzeń I klasy izolacji, czyli takich, w przypadku których istnieje ryzyko porażenia prądem. Chodzi m.in. o sprzęt AGD (lodówka, pralka, zmywarka, piekarnik) albo zasilacze komputerowe. Takie urządzenia są zasilane przewodem z żółto-zieloną żyłą ochronną i zakończonym wtyczką przystosowaną do połączenia z bolcem. Gniazda bez uziemienia stosuje się do zasilania urządzeń II klasy izolacji (najczęściej posiadające obudowę z tworzywa sztucznego, stanowiącego izolację).

Gniazdo listwa rozdzielcza hermetyczna

Mogą to być na przykład różnego typu sprzęty RTV (telewizor, odtwarzacz dvd, ładowarka do telefonu itp.). Przewód zasilający jest zakończony tzw. wtyczką płaską. Jeżeli listwa zasilająca ma być zastosowana w miejscu, gdzie będzie narażona na działanie cieczy lub płynów, zaleca się użycie listwy hermetycznej, która jest uszczelniona w miejscu łączenia obudowy i wprowadzenia przewodu. Dodatkowo posiada ochronę gniazd poprzez zastosowanie osłony (tzw. klapki). Niektóre listwy zasilające są wyposażone w dodatkowe zabezpieczenie przez zwarciem (bezpiecznik) albo przed przepięciami, które mogą wystąpić w sieci (ochronnik). Szczególnie jest to polecane przypadku zasilania urządzeń elektronicznych, które są wrażliwe na wahania napięcia w sieci elektrycznej.

Listwy zasilające 

Produktów : 18

Listwa antyprzepięciowa

Gniazdo sieciowe jest podstawowym elementem instalacji elektrycznej, odpowiedzialnym  za dystrybucję energii elektrycznej do odbiornika. W celu przedłużenia lub rozgałęzienia obwodu elektrycznego stosuje się listwy zasilające. Można wyodrębnić kilka cech charakterystycznych, według których dobiera się listwę do potrzeb użytkownika. W zależności od ilości odbiorników, jaką chcemy zasilić poprzez listwę, dobiera się ilość gniazd. Najmniejsze listwy mają 2 wyjścia, a największe sięgają 10 wyjść.

Gniazdko listwa rozdzielcza

Oczywiście istnieją pewne ograniczenia decydujące o ilości podłączonych odbiorników. Cała listwa (podobnie jak pojedynczy obwód w domowej instalacji elektrycznej) jest przystosowana do obciążenia prądem o natężeniu 16A. To ograniczenie wynika nie tylko z wytrzymałości materiałów, z których jest wykonana, ale jest uwarunkowane również wyłącznikiem nadprądowym (bezpiecznikiem) zabezpieczającym cały obwód. A zatem nawet, jeśli mamy listwę o dużej ilości gniazd, nie oznacza to, że możemy zagospodarować wszystkie dowolnymi odbiornikami.

Każdy kraj lub region posługuje się pewnym standardem wtyczek i gniazd. Na przykład wtyki i gniazda dedykowane na rynek polski różnią się od gniazd stosowanych we Francji, Niemczech lub Wielkiej Brytanii. Trzeba zatem zwrócić uwagę, aby listwa zasilająca była kompatybilna z wtyczką zastosowaną w przewodzie zasilającym odbiornika. Na szczęście na rynku są dostępne adaptery (tzw. przejściówki) pozwalające na połączenie wtyków i gniazd o różnych standardach.

©  Eelektryka.com 2020    projekt i realizacja: liczi.pl