Kategorie
Menu

Kategorie

Filtry

Rozłącznik bezpiecznikowy

Po drugie rozłącznik bezpiecznikowy - jak sama nazwa wskazuje - może realizować rozłączenie obwodu elektrycznego. Rozłączenie następuje poprzez pociągnięcie dźwigni, co powoduje wysunięcie szuflady z wkładkami i przerwanie ciągłości obwodu. Co istotne - taką operację można wykonać również pod obciążeniem, czyli w momencie, gdy obwód zasila jakiś odbiornik elektryczny. Ponowne wciśnięcie dźwigni powoduje zamknięcie obwodu i załączenie urządzenia. Jest to aparat elektryczny, który realizuje funkcję zabezpieczenia nadprądowego (zwarciowego), ale bez możliwości szybkiego przerwania obwodu, jak to jest w przypadku rozłącznika bezpiecznikowego.

Podstawa bezpiecznikowa

Podstawa bezpiecznikowa również może mieć formę aparatu modułowego, przystosowanego do montażu na szynie TH35 w rozdzielnicy elektrycznej. Składa się z jednego (w przypadku obwodu 1-fazowego) lub trzech (w przypadku obwodu 3-fazowego) gniazd bezpiecznikowych, w których umieszcza się bezpiecznik topikowy. Następnie gniazdo jest zakręcone za pomocą główki bezpiecznikowej. W tym momencie obwód elektryczny jest zamknięty. W zależności od typu bezpiecznika, główka może być wyposażone w okienko inspekcyjne, które pozwala na kontrolę, czy bezpiecznik jest sprawny czy przepalony. Jest to realizowane za pomocą specjalnego kolorowego "oczka" umieszczonego na końcu bezpiecznika.

Rozłączniki i podstawy bezpiecznikowe 

Produktów : 45

Rozłącznik

Zabezpieczenie instalacji elektrycznej przez zwarciem (inaczej zabezpieczenie nadprądowe) jest podstawowym zagadnieniem w technice tworzenia instalacji elektrycznych. Rozłączniki i podstawy bezpiecznikowe to aparaty elektryczne, które służą do zabezpieczenia nadprądowego z zastosowaniem wkładek topikowych. Ze względu na korzystną charakterystykę zadziałania zabezpieczenia, takie bezpieczniki nadal są bardzo popularne zarówno w instalacjach domowych, jaki i przemysłowych.

Rozłącznik izolacyjny

Tego typu aparat pełni podwójną rolę w instalacji. Po pierwsze rozłącznik bezpiecznikowy stanowi zabezpieczenie zwarciowe realizowane za pomocą wkładki topikowej. Rozłącznik izolacyjny może zabezpieczać 1, 2 , 3 lub 4 bieguny. Rozłącznik 1-biegunowy zabezpiecza obwód jednofazowy. 2-biegunowy - 1 fazę + biegun neutralny (tzw. zero). 3-biegunowy zabezpiecza 3 fazy, a 4-biegunowy – 3 fazy + N. Rozłącznik z wyglądu przypomina wyłącznik automatyczny modułowy. Składa się z dźwigni, która po pociągnięciu otwiera szufladę, w której umieszcza się bezpieczniki, a następnie ponownie się ją zamyka.

Wyłącznik rozłącznik odłącznik

Modele rozłączników różnią się w zależności od typu i rozmiaru bezpieczników, do których są przystosowane. Najczęściej stosowane są wkładki topikowe o rozmiarach 8x32, 10x38, 14x51 lub 22x58. Na każdy rozmiar przypada pewien typoszereg wartości prądowych zabezpieczenia. Im większy rozmiar, tym wyższa maksymalna wartość zabezpieczenia. Stąd każda podstawa ma określony maksymalny prąd bezpiecznika.

©  Eelektryka.com 2020    projekt i realizacja: liczi.pl