Kategorie
Menu

Kategorie

Filtry

Dostępność

Czy do załączenia włącznika potrzebne są uprawnienia?


Wyłączniki taryfowe są zaprojektowane tak, aby każdy już na pierwszy rzut oka był w stanie stwierdzić jakie jest ustawienie styków i czy urządzenie jest załączone czy też nie. Do ponownego załączenia wyłącznika taryfowego nie potrzeba żadnych kwalifikacji, nie ma też potrzeby wzywać służb, np. pogotowia energetycznego. Użytkownik może przywrócić zasilanie samodzielnie, co nie jest możliwe chociażby w przypadku klasycznych bezpieczników.

Jakie są najważniejsze parametry włącznika taryfowego?


Dostępne są jedno i trzybiegunowe wyłączniki taryfowe. Znamionowe napięcie pracy wynosi 230/400V AC, natomiast zakres prądów znamionowych 20-63 A. Wytrzymałość zwarciowa może wynosić 6 lub 10 kA. Zaciski przyłączeniowe są zazwyczaj projektowane na 25 mm, czyli można je swobodnie podpinać do standardowej instalacji. Włącznik można oszynować, zarówno od góry, jak i od dołu.

Czy można rozbudować klasyczny wyłącznik taryfowy o dodatkowe elementy?

Dodatkowe wyposażenie do wyłączników taryfowych obejmuje przede wszystkim styki pomocnicze. Umożliwiają one zdalne sygnalizowanie działania włącznika. Istnieją również styki alarmowe, ich zadanie polega na wskazywaniu pozycji styków tylko jeśli wyłącznik zostanie wyzwolony. Wyzwalacze napięciowe zdalnie otwierają styki wyłącznika, gdy tylko pojawi się napięcie, natomiast podnapięciowe w sytuacji spadku napięcia poniżej wartości znamionowej. Dostępne są również urządzenia umożliwiające ponowne, automatyczne załączenie wyłącznika. Wyłączniki taryfowe są bardzo funkcjonalne, dzięki czemu są coraz częściej stosowane przez zarządców i administratorów budynków oraz firmy energetyczne, wypierając stosowane do tej pory rozwiązania.

Wyłączniki taryfowe 

Produktów : 4

Aparatura elektryczna

Wyłączniki taryfowe służą do ograniczenia poboru prądu zgodnie z nastawą. Po rozłączeniu obwodu użytkownik może samodzielnie załączyć ponownie aparat. Wyłącznik taryfowy to urządzenie elektryczne powstałe na bazie klasycznych wyłączników nadprądowych. Stanowić ma ono ochronę przez przeciążeniem oraz zwarciem.  

Gdzie stosuje się wyłączniki taryfowe?


Wyłączniki stosowane są głównie jako zabezpieczenie przedlicznikowe. Montuje się je przede wszystkim w rozdzielniach i złączach, gdzie ich podstawowym zadaniem jest ograniczenie poboru mocy przez użytkowników sieci. Urządzenie jest wyposażone w nastawny wyzwalacz termiczny. Dzięki czemu jego nastawy można dopasować bezpośrednio do mocy przyłączeniowej danego odbiory, a w razie konieczności zmiany tejże mocy nie trzeba wymieniać wyłącznika, wystarczy ustawić nowe, aktualne parametry. Do regulacji nastaw służy pokrętło znajdujące się w przedniej części urządzenia, pod osłoną. Osłona ta ma możliwość założenia plomby, która uniemożliwi zmianę parametrów, dzięki czemu wyłączniki taryfowe są akceptowane przez zakłady energetyczne.

Jak działa wyłącznik taryfowy?

Przekroczenie wartości ustawionej na regulatorze powoduje, że wyłącznik przerywa przepływ prądu i w ten sposób ogranicza pobór mocy. Dzięki temu, że charakterystyka wyłącznika jest odpowiednio dobrana jest on selektywny w bardzo szerokim zakresie względem zainstalowanego po stronie odbiorcy wyłącznika nadprądowego. Ogranicza to w znacznym stopniu sytuacje, kiedy użytkownik musi załączać zabezpieczenie znajdujące się poza mieszkaniem czy budynkiem, co zdarza się w przypadku wyłączników nadprądowych bardzo często.

©  Eelektryka.com 2020    projekt i realizacja: liczi.pl